İnci@uzerine.com


Haber bülteni üyeliği

inci » İnci'nerelerde kullanılır

                                     

                                                        

         

     Değerli süs maddeleri arasında bir canlı tarafından yaratılan tek mücevher incidir.Yumuşak ve tatlı pırıltılarıyla inci,hemen her dilde ??güzellik'' ve ??yüksek değer''le eşanlamlı bir sözcük olarak kullanılmaktadır.Türkçe'de de az bulunan niteliklere sahip,temiz yürekli,iyi yürekli insanlara ??inci gibi'' denir.

İNCİ NASIL OLUŞUR?

İnci, başta istiridye,tarak ve bazı midye türlerinin içinde oluşur.Bunlar denizlerde yaşayan yumuşakçalar sınıfından kabuklu yaratıklardır.İşte, yaratıkların yumuşak vicutları içine giren yabancı bir maddenin zararsız duruma getirilmesi için çevrelerinde kılıflar oluşmaya başlar.Böylece soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşmaya başlar.Böylece soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşan yuvarlak bir biçim alır.Daha çok istiridyenin içinde gelişen bu kat kat kılıflar sedef  katmanıdır.İnci bu katmanların tümünün küresel bir biçimde oluşmasıdır.

İNCİNİN DEĞERİ NEREDEN GELİR?

Doğal inci, özellikle iri taneli inci az ve zor bulunan bir şeydir.Çıkarılanlar arasında değerli olanlarda çok azdır.Bir incinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanısıra kendine özgü değeriyle ölçülür.İncinin renk ve parlaklığı alttaki katmanların ışığı yansıtma ve kırmasıyla oluşan ilginç bir olaydır.Ama gerçekten çok değerli bir incinin ışığı yansıtmasının yanı sıra şekliyle yapı düzlüğünün de göz önünde tutulması gerekir.

            İncinin rengi istiridyenin cinsine,suyun içirdiği tuzun niteliğine suyun derinlik ve ısı derecesiyle de yakından ilgilidir. İnci genellikle beyaz,fildişi,pembe yada açık gül renginde, mavimsi hatta siyah olmaktadır.Bunların içinde beyaz ve pembemsi renklerde olanlar en çok arayanlardır.Siyah inciler ise çok az bulunduğundan ayrı bir değer taşımaktadır.

DOĞAL İNCİLER    

İstiridye ve öteki yumuşakçaların oluşturduğu her inci değer taşımaz.Değerli inci yapabilmek istiridyenin kabuğunun iç yüzeyini kaplayan sedef tabakasının parlak,düzgün ve temiz renkli olmasına bağlıdır.Bu niteliklerin en çok rastlandığı türü ise tropikal denizlerin ılık sularında yaşayan Pinktada istiridyesidir.Ama İran Körfesinin Arp yarımadası kıyılarında 2000 yılından beri çıkarılmakta olan inciler arasında çok değeğrli inciler görülmüştür.Sri Lanka Adasının Mannar Körfezi beyaz ve gümüşsü incileriyle ünlü ünlüdür.ABD ile Meksika'nın batı kıyılarında ise siyah inci çıkar.Avusturalya,Güney Pasifikler,Venezuela ve Panama yakınlarındaki İnci adaları da ,inci çıkarılan bölgelerdir.Deniz dibindeki istiridyeler sualtında 70 saniyeden 1,5 dakikaya hatta daha uzun süre,kalabilen dalgıçlar tarafından çıkarılır.

            Denizlerin dışında ABD'nin Missisipi nehrinde yaşayan bir istiridye türünde de tatlı su incileri elde edilmektedir.

KÜLTÜR İNCİSİ

Çinliler bundan yüzlerce yıl önce istiridyeler içine konan bazı cisimlerin sedefle kaplandığını biliyordu.Belkide onların bu deneyiminden yararlanan Japonlar 1800 yıllarda istiriden daha çok ve daha ucuz inci elde etmenin yollarını geliştirmeye giriştiler.Bugün ??kültür incisi'' uretimi Japonya'da büyük bir sanayi durumuna gelmiştir.

            Kültür incisi elde etmek için ufak ve yuvarlak bir sedef parçası canlı istiridyenin içine yerleştiriliyor.Sonra bunlar dibe serili ağdan yataklar uzerine indirilerek orada 3-5 yıl süreyle bırakılır.Böylece istiridye içinde oluşan inciler oluşan inciler sayı bakımından çok olursada gerçek inciler kadar değerli değildir.Ama bunların iyilerini doğal olanlarından ancak deneyimli gözler ayırt edebilir.   


Yorumlar (7)
Birgül incileri okuduktan sonra kendine nik yapmış inciler insana değer katar !!!!
saklı tarafından | Cum, 10 Haz 2011 08:32:13 tarihinde yazıldı.
ben bunu aramıyordum ama yine okudum birşey olmaz:a:a:a:a (diğerini arıyabilirim)????????????????
BİRGÜL tarafından | Pzt, 23 May 2011 12:04:27 tarihinde yazıldı.
Bence de öyle çok değişik. Ne kadar şaşırtıcı. Çünkü denizin veya gölün altından inci çıkıyor:) DİKKAT İNCİ ÇIKABİLİR!!!
Fatma tarafından | Sal, 12 Eki 2010 19:50:20 tarihinde yazıldı.
geçen gün midye aldım ve evde dolmasını yaptım ilk yediğim dolmanın içinden 2 tane inci çıktı ve çok şaşırdım .ebatları baya bir küçüktü. bunların ne gibi bir değeri vardır ? şimdiden tşkr ederim
derya tarafından | Çar, 16 Ara 2009 14:31:33 tarihinde yazıldı.
deneyimliyim herşeyden anlarım
Şahin tarafından | Çar, 23 Tem 2008 11:20:49 tarihinde yazıldı.
inciler hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
hatice kübra tarafından | Çar, 18 Haz 2008 22:21:35 tarihinde yazıldı.
Kaliteli kültür incilerini Tahtakale'deki DEFİNE mağazasında uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Birçok yarı değerli taşlarla beraber incinin de birçok türünü bulabiliyorsunuz. Hatta konserve yapılmış orjinal istiridyeler var. İçlerindeki inciyi ilk defa siz açıp çıkarıyorsunuz. Siteyi okuyan arkadaşları bilgilendirmek istedim. Selamlar.
Zeliha tarafından | Sal, 18 Ara 2007 17:51:53 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi